Mantar ve Kompost Tesisleri

Gökser Makine kültür mantarı üretim sektörüne yönelik çalışmaları kapsamında mantar üretim tesisleri için hava kontrol üniteleri kurmaktadır. Uzun yıllardan beri makine ve ekipmanlarımız ile mantar üretimi Türkiye ve Orta Doğu’da bir yetiştirme sanatı haline gelmiştir. Beyaz kültür mantarı üretim çiftliklerinde güvenle yetiştirilmektedir. Firma olarak mantar üretim çiftlikleri için gerekli olan tüm ekipmanları, makineleri ve danışmanlığı “mantar projesi” şeklinde mantar üreticilerine sunmaktayız.

Mantar üretim tesislerinde hazırlanan mantarın kalitesini etkileyen en önemli faktörler arasında Proses hava kontrol üniteleri gelmektedir. Mantar üretim odalarının kapasitesine göre, tesisin bulunduğu rakım, konum-yer, nem seviyesi, vb. coğrafi özellikleri göz önünde bulundurularak optimum değerleri sağlayacak proses hava kontrol üniteleri dizaynı yapılmakta ve yıllardır başarıyla uygulanmaktadır.

Mantar üretiminde üretim sürecinin herhangi bir şekilde aksamaması verim açısından son derece önemlidir. Tüm sistem ana taşıyıcı şasi üzerine monte edildiğinden dolayı sistem yapısı itibarı ile arıza durumunda en hızlı şekilde müdahaleye olanak tanımaktadır.

Hava kontrol sisteminde kullanılan radyal vantilatörler yüksek verimli ileriye dönük kanatlı (sık kanatlı) olarak yüksek neme karşı dayanıklı materyalden dizayn edilir ve özel kaplama işlemine tabi tutulurlar. Bu sayede yüksek neme sahip iç sirkülasyon havasının fana etkisi giderilmiş olur.

Hava şartlandırması esnasında gerekli olan sıcak kaynağı olarak sıcak su kalorifer kazanı veya brülörlü ısıtma setleri kullanılmaktadır. Soğuk kaynağı olarak ise toplam oda sayısına bağlı olarak merkezi chiller sistemi veya gaz akışkanlı soğutma çevrimi kullanılabilmektedir.

Tüm sistem standart olarak bilgisayarlı kontrol ünitesine bağlanmak üzere tasarlanırken, bilgisayarlı kontrol ünitesi opsiyoneldir. Bu kontrol ünitesi mantar üretim odası içerisindeki muhtelif sensörlerin yardımı ile merkezi kontrol ünitesine sinyaller gönderir. Bilgisayar bu bilgiler ışığında proses hava kontrol sistemini kontrol eder ve mantar üretim süreci boyunca söz konusu değerleri optimum değerlerde tutar. Bu da mantar verimini ve kalitesini direkt artırır. Sonuç olarak insan hatasına yer vermeyen, riski en aza indirilmiş ve bilgi birikimi ve tecrübe ihtiyacı azaltılmış olarak sağlıklı ve yüksek verimli mantar üretilmiş olur.

Mantar kompostu üretim tesislerinde kullanılan ekipmanlar ve mekanik tüm aksamlar fabrikamızda üretilmekte ve diğer ülkelere deneyimli ihracat departmanımız ile ihraç edilmektedir. Kompost üreticileri istedikleri takdirde tesis hakkındaki tüm bilgiler için danışmanlık hizmeti de alabilmektedirler. Firma olarak amacımız müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda projelerinin en kaliteli, kar oranı yüksek ve performanslı projeler olmasını sağlamaktır.

 

DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ. http://www.mushroomplants.com/

;