Hortum Seçiminde Fiyat Farkının Nedenleri

Her şeyden önce tüm ürünlerin fiyatlarını etkileyen birçok unsur olduğu gibi, hortumlarda da öncelikli olarak fiyatı etkileyen unsur kalite ve üretici firmanın güvenilirliğidir. Hammadde olarak çok geniş ürün yelpazesi olan iki ana hammaddeyi kullanan hortum üreticileri, rekabetçi piyasa koşulları nedeniyle zaman zaman kaliteden ödün vererek üretimlerinde daha ekonomik olan yan ürünleri kullanabilmektedirler. Zaman zaman, üreticilerin marka değeri ve fiyat politikaları bu konuda etkili olsa da, nihayetinde her üründe olduğu gibi hortumda da fiyatı belirleyen genelde ürünün maliyeti olmaktadır.

Ama hortumda asıl dikkat edilmesi gereken konu et kalınlıklarıdır. Hortumlar, genelde iç çapları ile anıldıkları için, satın almacılar tarafından dış çapları, yani dolayısıyla et kalınlıkları göz ardı edilir. Az önce fiyatı belirleyenin maliyet olduğunu söylediğimiz göz önünde bulundurulduğunda, fiyat baskısı ve gelişen teknolojiyle beraber aynı teknik verilere sahip ama neredeyse yarı yarıya et kalınlığı zayıf ürünler piyasa da yerini almaya başlamıştır. Bu ürünler her ne kadar teknik yeterliliklere sahip olsalar da, kullanım ömürleri maalesef diğerlerine göre çok daha kısa olmakta ve özellikle hareketli ya da keskin dönüşler içeren hatlarda bükülme ve katlanma problemleri ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Et kalınlığının malzeme maliyeti üzerindeki etkisi incelenmek istendiğinde en basit haliyle örneklendirirsek, 30 mm iç çapa sahip bir ürünün 5mm ve 7mm et kalınlığa sahip 2 versiyonunda, diğer işletme maliyetleri göz ardı edilirse sadece hammadde maliyeti üzerindeki etkisi %48’dir. Diğer maliyetler de hesaba katılırsa %10 ila %20 arasında bir maliyet etkisinden söz edilebilir. Bu husus dikkate alındığında fiyat karşılaştırması yaparken marka güvenilirliği ve et kalınlıklarının da dikkate alınması fiyat/performans açısından en doğru ürünü almanıza yardımcı olacaktır.

PVC ürün gruplarında, ürünlerin gramajlarını bilmeniz de yaklaşık olarak fiyat karşılaştırması yapmanız açısından yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.