Hortum Seçiminde Temel Bilgiler

Hortum seçimi, çok basit bir eylemmiş gibi görünse de, gelişen malzeme ve üretim teknolojileri sayesinde, ürün çeşitliliğinin artmasıyla ciddi şekilde karmaşık hale gelmiştir. Katı, sıvı ve gaz haldeki tüm materyallerin hızla taşınabildiği hortumlar, ana hammadde olmamakla birlikte, etrafınızda gördüğünüz hemen hemen her şeyin üretim sürecinde mutlaka kullanılmışlardır.

Bu kadar fazla alanda kullanılınca da amaca uygun ürün seçimi hortumlarda ciddi önem arz etmektedir ve ekonomisinden ziyade kullanım ömrü daha önemli hale gelmektedir.

Bu konuda ürün sipariş etmeden önce satış temsilcinize doğru bilgileri aktarmanız gerekmektedir. Peki, nedir bu bilgiler?

Çap: Öncelikle ihtiyacınız olan hortumun iç çapını bilmeniz gerekiyor. Genellikle ölçü birimi olarak “milimetre” kullanmanız oluşabilecek hataları önleyecektir.

Uzunluk: “cm” veya “mt” cinsinden uzunluk bilgisi

İçerik: Ürün içinden geçecek olan malzemeye ait bilgiler, kimyasal gruptaki ürünler için detaylı bilgi verilmesi gerekmektedir.

Sıcaklık: Ürün iç veya dış yüzeyinin maruz kalacağı maksimum sıcaklık bilgisi

Basınç: Ürünün bağlanacağı devredeki, sürekli kullanım ve maksimum basınç bilgisi

Vakum: Ürün emiş devresinde kullanılacaksa mutlaka belirtilmelidir.

Bükülme yarıçapı: Hareketli alanlarda kullanılacak hortumlar için, ihtiyacınız olan bükülme yarıçapı bilgisi

Aşınma: Hortum içinden geçecek ürünün aşındırıcılığı varsa(kum, şeker, çimento vs.) bunu mutlaka satış temsilcinize bildirmelisiniz.

Rekabetçi piyasa koşulları nedeniyle, ürün seçerken sadece ekonomisini düşünmeniz, ucuz ürünlerin, olması gerekenden kısa sürede tekrar alım yapmanızı ve bakım maliyetlerinizin artmasına ya da hortumun uygun olmamasından dolayı taşıdığınız malzemenin zarar görmesine neden olabilir.

Bu nedenle, ucuz pahalı demeden, ihtiyacımız olan yerde “Amacına Uygun” hortum kullanmalıyız. Bu konuda Gökser Makina ailesi olarak işimize saygı gösterip, ihtiyaç duyduğunuz her anda bilgi ve birikimlerimizi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.